Seoses COVID-19 levikuga Suurtüki 8 kontor ajutiselt suletud alates 9.03
Küsimustega palun helistage 6400000 või kirjutage e-mailile info@infonet.ee

HDTV. Mis see on?

High-Definition Television (lühendatult HDTV) või «kõrgeraldusega televisioon» - see on televisiooniedastuse uus standard, mis parandab kolmekordselt transleeritava videosignaali kvaliteeti. Sellise formaadiga saadete vastuvõtuks on vaja spetsiaalset tuunerit ja TV-paneeli tähisega «Full HD 1080p» või «HD Ready».

Kõrgeraldusega televisioon

Digitaalse edastuse traditsiooniline formaat, nagu ka DVD, omab resolutsiooni 720 x 576: kui vaadata sellist pilti tavalisest telerist, siis on kvaliteeti enam kui küll. Pilt aga kui kaotab mõnevõrra oma teravusest kui võtta kasutusele «väga suur teler» tähisega «Full HD 1080p» või «HD Ready». Miks on see nii?

Sellised mudelid on mõeldud veel suurema ekraaniresolutsiooni jaoks, kuni 1920 x 1080, kus iga DVD-kujutise piksel moodustub juba kolmest või enamast punktist. Milleks on vaja selliseid telereid? Peamiselt selleks, et vaadata HDTV-d, formaati, mis on asunud tavalise digitaalse edastuse asemele. Uus kvaliteedi tase pakub kolm korda paremat teravust ja pildi värvirohkust. Seega on kõige mõistlikum soetada suur TV-paneel juhul, kui planeerite vaadata pilti HDTV formaadis, vastasel juhul on see lihtsalt suur ekraan.

HDTVstandardeid on mitu. Algtase – see on formaat 720p, mis edastab pilti mõõtmega 1280 x 720 punkti. Selle järel tuleb 1080i resolutsiooniga 1920 x 1080, aga «tõeliseks» formaadiks peetakse 1080p – sama resolutsiooniga, kuid progressiivse esitusega. Progressiivse esituse puhul on iga kaadri iga rida eraldi, aga teises variandis jaguneb see kaheks järgemööda näidatavaks poolkaadriks. Seetõttu on progressiivne esitus esimesest variandist eelistatum.

Progressiivse esituse erinevust (Progressive Scan) piltlikult:



Kuid ei tasu ehmuda: näide vaid demonstreerib põhimõtet. Tegelikult inimese silm sellist värelemist ei taju! Lisaks- HDTV formaat toetab kuni 60 «kaadrivahetust» sekundis, samas kui kinos on traditsiooniliselt 24 kaadrit sekundis (meenutage kurikuulsat 25 kaadrit).

Tavalise TV-edastuse puhul on HDTV kujutis on «laiekraaniline» kujutise külgede suhe on 16:9. Loodud teadlikult, kuna selline formaat sobib ideaalselt laiekraanfilmide vaatamiseks. Samal põhjusel kohtab filmi- ja harivaid HDTV-telekanaleid märksa sagedamini kui uudistekanaleid. Formaadi populaarsus on siiski kasvamas ning võib loota, et peagi lähevad HDTV-le üle kõik maailma telekompaniid. Nii nagu see juhtus digitelevisiooniga, mis lükkas kõrvale analoog-TV.

Kuid HDTV puhul pole kena mitte ainult pilt, aga ka audio formaadis Dolby Digital 3/2.1, mis koos kvaliteetse audiosüsteemiga annab sügava heli. Teid huvitav saade on võõras keeles? Päästavad subtiitrid: need on loomulikult olemas ka tavalises digi-TV-s, mitte ainult HD-s.

On veel üks digi-TV meeldiv eripära – elektrooniline giid (EPG), mis võimaldab saada infot saadete kohta ning pakub mitmeid teenuseid: näiteks võimaluse piirata «vanemate koodiga» juurdepääsu teatud kanalitele.



Me edastame mitut telekanalit formaadis HD: üks neist on Discovery HD Showcase, mille näitamise ekslusiivset õigust omab Eestis vaid Infonet. See tähendab, et enne 2012 aastat ei näe te seda kanalit mitte kelleltki teiselt kui ainult meilt!

Discovery HD Showcase on maailma üks populaarsemaid üldhariduslikke kanaleid. Kõik programmid võetakse Discovery HD jaoks üles ja transleeritakse formaadis 1080i. Telekanal hõlmab paljusid žanre: kultuuri, ajalugu, teadust ja tehnoloogiat, reisimist ja seiklusi, elustiili ja loodust. Discovery HD näitab eksklusiivseid programme, mida Discovery Networks Europe'i teistelt kanalitelt ei näe, aga samuti HD-formaadis programme, mida edastatakse selle grupi teistel kanalitel.

Olgu näiteks üks HD-formaadis Discovery kanali klipp. Nüanss: selle vaatamiseks täisekraanilt on vaja võimsa videokaardiga arvutit. Head vaatamist! :)

escape to gold